Stiilid

Põhistiilid

Gothic lolita
Gothic lolita on oma nime poolest läänes kõige tuntum lolitastiil. Gothic lolita riietuses domineerivad must värv ja tumedad toonid ning levinud on ristide, pealuude ja nahkhiirte sümboolika. Üritatakse luua sünget kuvandit, mis on kombineeritud nukulikkusega. Tuntumad gothic lolita riideid tootvad brändid on Moi-Meme-Moitie, Atelier Pierrot, Atelier Boz, Sheglit (kunagine BPN). Gothic lolita oli Jaapanis kõige populaarsem 90ndate paiku, kui lolitamood rohkem levima hakkas. 


Sweet lolita
Sweet lolita puhul on levinud pastelsetes toonides riideid, mille seelikutel ja kleitidel on tihti kujutatud mänguasju, maiustusi ning muinasjututegelasi- ja motiive. Eriti suure populaarsuse saavutas sweet lolita 2008. - 2009. aastal, kui üldlevinud alamstiiliks sai OTT (over the top) sweet lolita. Viimane erineb tavapärasest sweet lolitast selle poolest, et kasutatakse rohkelt nii ehteid kui ka teisi aksessuaare, mis pastelsetes värvides kleidi või seelikuga võimalikult hästi kokku sobivad. Lõpptulemus on tõepoolest, nagu stiili nimigi lubab, over the top sweet. Kõige tuntumad sweet lolita brändid on Angelic Pretty ja Baby, The Stars Shine Bright.



Classic lolita
Classic lolitad kannavad elegantse lõikega kleite ning seelikuid. Esindatud on nii heledad kui ka tumedad toonid ning väga populaarsed on lillelised mustrid. Classic lolita saab rohkem inspiratsiooni ajaloolisest riietusest kui teised lolita põhistiilid. Classic lolita tuntumad brändid on Vicotrian Maiden, Innocent World, Mary Magdalene.


Alamstiilid

Aristokraat 
Aristokraadi puhul kannavad naised pikki seelikuid ning mehed pikki pükse (esineb ka lühemaid pükse, kuid sel juhul peab kogu riietus olema inspireeritud rokokoo ajastu meesteriietusest) . Levinud on pikkade jakkide ja mantlite kandmine ning värvid on kogu stiili juures pigem tumedad. Peakaunistustena on levinud naiselikud kübarad ja torukübarad. Aristokraatidele suunatud rõivaid valmistavad Moi-Meme-Moitie ja Atelier Boz.


Ōji
Ōji (jaapani keeles prints) põhielementideks on vestid ja põlvini ulatuvad püksid. Peakaunistusena on levinud torukübarad. Nagu stiili nimigi ütleb, rõhutakse printsilikule välimusele. Läänes tuntakse seda stiili rohkem kodona nime all. Ōji stiilis rõivaid leidub brändidelt nagu Alice and the Pirates ning Putumayo.
 
Punk lolita
Punk lolita puhul on pungi elemendid kombineeritud lolita nukulikkusega. Punk lolita brändid on Putumayo ja h. NAOTO.
*Punk lolitat liigitatakse küll Jaapanis lolita põhistiilide alla, kuid läänes viljeletakse seda üldiselt vähe. Samuti pole see stiil algajatele eriti soovitatud, kuna seda on väga raske välja kanda.

 
Sailor lolita
Sailor lolita puhul kasutatakse palju mereteemalisi ehteid ja lisandeid, neist oluliseim on madrusesärkidelt tuttav krae. Levinumad värvid on sinine, valge, punane ja must, ehkki tuleb ette ka teisi toone. Sailor lolita võib põhineda nii sweet kui ka classic lolitale. Selle stiili jaoks sobilikke riideid annavad välja mitmed brändid (eriti kevad- ja suvehooaegadel), kuid eriti tuntud on Metamorphose´i omad.

Pirate lolita 
Pirate lolita kombineerib mereröövlitele omaseid elemente lolitaesteetikaga. Levinud on piraadimütsid, aardekirstukujulised kotid ning piraatidele omased motiivid (pealuuga aksessuaarid jne). Alice and the Pirates on kõige populaarsem pirate lolita riideid valmistav bränd.

 
Country lolita
Country lolita on nüüdseks sweet ja classic lolita kõrval pea eristamatuks muutunud, kaldudes vastavalt kandja soovile rohkem kas ühele või teisele poole. Traditsiooniliselt on aga country lolitas levinud õlgkübarate ning pehmetes toonides kleitide või seelikute  (millelt võib tihti leida puuvilja- või lilleteemalisi mustreid) kandmine. Seda stiili võib kirjeldada ka nii, et tegemist on justkui sweet lolitaga, kes veedab maal suvepuhkust.


Kuro/shiro lolita 
Kunagi tähistati sellega lolitasid, kes kandsid üleni musti (kuro) või valgeid (shiro) lolitarõivaid. Nüüdseks on kuro lolita suures osas ühildunud gothic lolitaga ja shiro classic või sweet lolitaga, vastavalt kleidi stiilile ning detailidele.




Vähelevinud temaatikad 

Hime lolita
Hime lolita, nagu nimigi ütleb, rõhub printsessilikkusele (hime tähendab jaapani keeles printsessi). See stiil oli algselt tugevasti mõjutatud hime gyarust, seda nii meigi kui ka soengu poolest. Kunagi oli hime lolita põhitunnuseks tiaarad ja pisikesed kroonid, kuid nüüdseks on peakaunistustena populaarsed pigem suured suled, mida armastas kanda Marie Antoinette, ning ka kübarad, mida kaunsitavad suled ning roosid. Kleidid on tugevalt inspireeritud rokokoo- ning barokiajastust.



Ero lolita 
Ero lolita puhul on levinud krinoliinseelikud, veidi rohkem paljastavad pluusid ning korsetid. Tihti jäätakse õlad paljaks, mida teiste lolitastiilide puhul üldiselt teha ei soovitata. Ero lolitale omaseid krinoliinseelikuid on valmistanud brändid nagu Triple Fortune, Atelier Pierrot ja Atelier Boz. 
*Ero lolita oli Jaapanis levinum pigem aastatel 2001-2005, läänes pole see stiil aga kunagi kuigi populaarseks osutunud. Ero lolitat kantakse pigem samateemalistel pildistamistel või siis kokkutulekutel.


** Guro lolita 
Guro lolita riietele tehakse (kunst)verest või värvist verepritsmeid jäljendavad plekid. Guro lolita on väga harva esinev temaatika ja seda kantakse pigem Halloween'il.
 
** Wa lolita
Wa lolita kombineerib endas Jaapani traditsionaalsete riiete ülaosa ning lolitale omase koheva seelikuosa. Wa lolita on samuti väga harva esinev temaatika ning lääne inimestel soovitatakse seda üldse mitte kanda, et vältida subkultuurisiseselt ebameeldivate seosete tekkimist.

** Qi lolita 
Qi lolita sarnaneb oma olemuselt Wa lolitaga, kuid on mõjutatud Hiinast ning qípáo-kleitidest, millest ka stiili nimi tuleb.


No comments:

Post a Comment